HISTORIA MURZASICHLA

W województwie małopolskim znajduje się wiele miejscowości, które są w Polsce niezwykle istotne pod względem sektora turystycznego. Również znajdujące się z granicach tego województwa Podhale takie ukierunkowanie z pewnością posiadają. Podhalańskie miejscowości i wsie wabią turystów swoim nietypowym góralskim klimatem. Jedną z charakterystycznych wsi na terenie Podhala jest Murzasichle noclegi. Ta podhalańska wieś stanowi część gminy Poronin. Bardzo korzystna jest również jej umiejscowienie. Murzasichle znajduje się w pobliżu Zakopanego oraz Bukowiny Tatrzańskiej , co oczywiście wpływa na atrakcyjność turystyczną tego miejsca. Zajmuje również skrajne tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego , co związane jest oczywiście z wspaniałymi warunkami przyrodniczymi tej wsi. Do okolicznych miejscowości, które na mapie stanowią towarzystwo Murzasichle należą między innymi Majerczykówka, Kośne Hamry, Małe Ciche a także Toporowa Cyrhla.
Istnieją 2 wersje powstania tej przepięknej miejscowości. 1 wersja :
Głosi podanie, że mniej więcej 400 lat temu przyszedł z okolic Nowego Sącza człowiek nazwiskiem Łukasz Sądelski. Przybył tutaj, aby znaleźć schronienie przed ścigającym go prawem pańszczyźnianym. Zamieszkał na terenie dzisiejszej Capówki, którą wówczas nazywano Cyryl. Zbudował z pomocą swoich 4 synów domek z pnioka, co w tutejszym języku górali oznacza budowę z okrąglaków, ściętych z pomocą siekiery i piły. Szpary między okrąglakami uszyli mchem leśnym. Synowie Sądelskiego, jak również sam ich ojciec, byli ludźmi dobrze zbudowanymi, wysokiego wzrostu i niebywałej siły, i stad okoliczni górale zwali ich sichłą, od słowa siła. Łukasz swoich synów Łukaszczykami i stąd wywodzi się nazwisko tak często spotykane w noclegi Murzasichle – Łukaszczyk.
W okolicy dzisiejszego Muru przy Stasikówce było kilka, podobno sześć domów. Mieszkańcy tej osady chcieli utworzyć gromadę z mieszkańcami Sichły. Stało się tam nieszczęście na skutek jakiejś epidemii, umarli tam ( na Murze ) wszyscy ludzie i stąd od słowa oznaczającego śmierć, a więc – mor, albo pomór, osadę tę nazywano Mur. – Długo aż do czasów II Wojny Światowej, Mur i Zasichła stanowiły jedną gromadę, mieszkańcy Muru sprawy gminne załatwiali u sołtysa w Murzasichlu. Te dwie wioski łączono w pisowni w ten sposób : Mur-Zasichła. Po II Wojnie Światowej , gdy Mur przyłączono administracyjnie do gromady Stasikówka, Schla otrzymała nazwę dzisiejszą – Murzasichle wille.
2 wersja : Mniemanie, jakoby nazwa ta pochodziła od jakiegoś Tatara Murzy, jest tylko legendą Murzasichle jest nazwą łączoną, jednak z wielu tego typu dość popularną na Podhalu. Nazwa Murzasichle składa się z trzech części : mur – za – sichle. Mur – to dawna nazwa wsi, również występująca w tym rejonie. „Sichła” oznacza według jednych źródeł podmokły las, według innych : mgły czy opary siedzące w dolinie lub nad bagnami, torfowiskami itp.
Cała nazwa jest zapożyczona z rumuńskiego dialektu Wałochów, których osadnictwo rozprzestrzeniało się w XV – XVII wieku, z terenów dzisiejszej Rumunii wzdłuż grzbietu Karpat na zachód, pozostawiając na tych terenach mnóstwo nazw, dzisiaj niezrozumiałych dla nas. A zatem Murzasichle, to po prostu wieś za jakimś bagnem czy lasem. Istotnie Murzasichle pokoje do wynajęcia oddzielone jest od Poronina doliną Porońca, w której są torfowiska i lasy.

Ta stara wieś, której początki datuje się na 1630 rok, położona jest u podnóża Tatr i na skrajuTatrzańskiego Parku Narodowego. Wieś położona jest na wysokości 820–950 m n.p.m. w południowej części Skalnego Podhala i rozciąga się pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Obecnie pełni funkcję letniskowo-wypoczynkowej.
Nazwę wsi stanowi połączenie nazw dwóch wsi: Mur oraz Zasichle. Drugi człon pochodzi od nazwy podmokłego lasu Sichła, który graniczy z miejscowością. Niedaleko lasu była położona wieś, której nazwa wzięła się właśnie od jej położenia Zasichle – co oznacza za lasem Sichła. Zasichle sąsiadowało z wsią Mur. Gdy te dwie osady połączyły się ze sobą powstała wieś o nazwie Murzasichle pensjonaty. Nazwę miejscowości wypowiada się Mur-zaśichle.
Majerczykówka stanowi doskonały punkt wypadowy do wycieczek pieszych. Przez Brzeziny można się wybrać do kościółka na Wiktorówkach i Polanę Rusinową – ulubione miejsce Jana Pawła II – oraz na Gęsią Szyję, a stamtąd w wyższe partie Tatr. Marszem przez Brzeziny dojdziemy Doliną Suchej Wody do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej, a następnie naKasprowy Wierch. Lasem przez Cyrhlę do Zakopanego! Proponujemy też krótki spacer do Izby Regionalnej u Gąsieniców w Murzasichlu, gdzie posłuchać można starych prawd o Podhalu. Po drodze mijamy kilka karczm regionalnych, gdzie można posmakować wspaniałych tradycyjnych potraw. Oprócz atrakcji dla ciała, znajdziemy w Murzasichlu i coś dla ducha. Warto odwiedzić choćby liczący ponad 50 lat, utrzymany w góralskim, regionalnym stylu Kościół pod wezwaniem NMP, gdzie odprawiane są msze z muzyką i śpiewem góralskim. Mniej aktywnych turystów zadowoli na pewno wspaniały widok na Tatry od Murania przez Granaty, Zawrat i Świnice, aż po Giewont i część Czerwonych Wierchów, rozpościerający się z okien „Górskiej Zohyliny”.