W Olsztynku

Na weekend warto wybrać się do Olsztynek noclegi. Położony na skraju miasta skansen jest wiernym odzwierciedleniem typowego pejzażu regionu: laski przeplatają się z polami, są też oczka wodne i bagna. Placówka zajmuje spory teren, więc aby obejrzeć ponad pięćdziesiąt zgromadzonych obiektów, trzeba odbyć dłuższy spacer. Eksponowane budowle pochodzą z Warmii, Mazur, Powiśla i tzw. Pruskiej Litwy. noclegi Olsztynek
Muzeum powstało w 1904 r. w Królewcu. Z początku eksponowano jedynie rekonstrukcje zabytkowych obiektów. Brak przestrzeni dla rozrastającej się kolekcji sprawił, że w latach 1938-1942 przeniesiono ją do Olsztynka. Po wojnie w skansenie przybyło wiele oryginalnych zabytków, zaś kopie z Królewca pięknie się zestarzały. Olsztynek pokoje do wynajęcia

Zwiedzający mają wrażenie, że przenieśli się do sielskiej wioski sprzed lat. Podwórka wypełnia gdakanie i beczenie inwentarza, a wnętrza domostw wyglądają tak, jakby domownicy opuścili je tylko na moment. Wieś w skansenie sprawia wrażenie samowystarczalnej: są tu olejarnia, kuźnia i młyn wodny, a w górze dostojnie skrzypią skrzydła drewnianych wiatraków. Warto zobaczyć też kryty strzechą kościółek, który co niedzielę ożywia liturgia mszy świętej. W bogato zdobionym polichromią wnętrzu można nawet wziąć ślub. Na gości czeka także dwustuletnia karczma, a w niej smacznie przyrządzone ryby z okolicznych jezior. Olsztynek noclegi domki
Skansen upiększa również wiele mniejszych obiektów. Trudno przeoczyć kolorowy wóz cygański z początku dwudziestego wieku albo kolekcję uli kłodowych. Mali i duzi chłopcy z otwartymi buziami podziwiają kolekcję strażackich hełmów. Na zimę muzealne obiekty zamykają swoje podwoje, ale mimo to naprawdę warto wybrać się wtedy na spacer po skansenie. Uśpiona pod śniegiem wioska-muzeum tworzy niemal doskonałą iluzję krajobrazu sprzed setek lat. Olsztynek pensjonaty

Ratusz wybudowany na początku 20. wieku na murach poprzedniego ratusza. Jest on – obok zamku krzyżackiego – najbardziej wyróżniającą się budowlą w mieście. Obecnie w budynku urzędują władze miasta.
Pierwsze wzmianki o istnieniu ratusza, jako siedziby włodarzy miasta sięgają tego samego okresu co data powstania miasta. Lokacji Olsztynka dokonano w 1359 roku, wtedy nadano też prawa miejskie, z tego okresu pochodzą również wzmianki o wybudowanym na niewielkim wzgórzu zamku, budynku dla sołtysa i kościele parafialnym.
Dzieje budynku ratusza doskonale odzwierciedlają dzieje Olsztynka. Pierwsza budowla uległa zniszczeniu w 1414 r. podczas tzw. wojny głodowej, wówczas to wojska polsko –litewskie na krótki czas zajęły miasto. Zginęło wówczas wielu mieszkańców a miasto spalono.
Odbudowany, ponownie zniszczony jak i całe miasto podczas wojny trzydziestoletniej. Olsztynek trzykrotnie trawiony był przez pożar; w roku 1651, 1685 i 1804. Podczas każdego tego wydarzenia całe miasto obracało się w ruinę. Śmiało więc można powiedzieć że ten piękny współczesny ratusz postawiony został na ruinach jego poprzedników.
Wybudowano go w stylu elektycznym, jest budowlą dwukondygnacyjną na rzucie prostokąta, przkryty czterospadowym dachem z czerwonej dachówki. Na środku kalenicy znajduje się niewielka wieżyczka z tarczą zegarową.
Wkrótce ratusz przejdzie gruntowny remont, stanie się to za sprawą utworzenia w nim multimedialnego muzeum Obozu Jenieckiego i historii miasta. W praktyce oznacza to przebudowę i adaptację pomieszczeń. Koniec prac planowany jest na rok 2014.